Forslag til lov om digitale tjenester (digitaltjenesteloven)
Barneombudet støtter innføringen av digitaltjenesteloven og implementeringen av Digital Services Act (DSA).
Det er uakseptabelt at norske barn har svakere beskyttelse enn barn i EU-land. Vi er derfor glade for å se at DSA nå foreslås innlemmet i norsk rett gjennom digitaltjenesteloven. Dette er et viktig skritt for å sikre barns rett til personvern og beskyttelse, samt retten til deltagelse, lek og fritid på digitale plattformer.
Vi ber om at barnets beste legges til grunn i hele prosessen, og at lovgivningen utformes og håndheves på en måte som gir barn reell beskyttelse mot kommersiell utnyttelse, skadelig innhold og digitale risikoer.
Oppsummering av Barneombudets øvrige innspill:
- DSA må bidra til styrking av barns digitale rettigheter i tråd med barnekonvensjonen
- Det må innføres et generelt forbud mot adferdsbasert markedsføring rettet mot barn
- Tilsynsmyndighetene må styrkes for å sikre effektiv og rettferdig håndheving
- Klageorganer må være uavhengige, kompetente og sikre reell domstolskontroll
- Det må etableres godt samarbeid mellom nasjonale og internasjonale tilsyn, med tydelig mandat til å ivareta barns rettigheter
- Barn og unge må få delta i utvikling og evaluering av regelverket
Høringssvaret er sendt til Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet (DFD).