Barn og unge må få en plass i beredskapsarbeidet - se webinaret her
Barn og unge ønsker tydelig informasjon og mulighet til å bli hørt når samfunnet rammes av kriser. Det var hovedbudskapet da Barneombudet lanserte Barnebarometeret 2026 med et webinar om barns rolle i beredskapsarbeidet.
Mange ungdommer er bekymret for kriser
Barnebarometeret 2026 viser at nær syv av ti ungdommer er bekymret for kriser som krig, pandemi og økonomisk uro. Samtidig ønsker de tydelig og troverdig informasjon, trygge voksne og å bli involvert i hvordan samfunnet forbereder seg på kriser.
Undersøkelsen viser også at mange unge opplever at det er vanskelig å vite hvilken informasjon de kan stole på, og at de ønsker klare beskjeder, gjerne direkte på mobilen. Over åtte av ti ungdommer sier de ønsker å bidra hvis en krise oppstår .
-Barn og unge følger med på det som skjer i verden, og de er bekymret. Derfor må myndighetene ta disse funnene på alvor og sørge for at barn og unge involveres i beredskapsarbeidet på en god og trygg måte, sa barneombud Mina Gerhardsen da hun introduserte ulike resultater fra barometeret.
Hvorfor er det viktig at unge blir hørt i beredskapsarbeidet?
På webinaret hadde vi samtaler med representanter fra myndighetene, forskning og ungdommer om hvordan barn og unge kan inkluderes på en trygg og meningsfull måte i beredskapsarbeidet.
Justisminister Astrid Aas - Hansen holdt innlegg og deltok i samtale med Tuva og Mathilde fra ungdomsrådet i Vestfold og Telemark. Professor Jon-Haakon Schultz ved UiT, fagdirektør Tore Kamfjord fra Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) og Seksjonsleder ved Finnmark fylkeskommune Carl Phillip Wahlberg Lund snakket om hvor viktig det er å trekke inn barnas perspektiv ut fra sine ståsteder.
Det gjennomgående tema var at barn og unge ikke bare skal beskyttes i kriser, men i tillegg få mulighet til å bidra med erfaringer, perspektiver og råd.
-Vi har stor tro på at innspill fra ungdom gjør arbeidet med beredskap mye bedre og bidrar til større trygghet når samfunnet møter ulike utfordringer, sier barneombud Mina Gerhardsen.
Se opptaket av Webinaret her: https://youtu.be/rzNpLtTh0-Y
Les mer om Barnebarometeret her