seksjon_hoyre.jpg
tips en venn
utskrift

Brev til Utlendingsnemnda angående saker som berører barn

Barneombudet har i et brev til Utlendingsnemnda (UNE) stilt flere spørsmål angående saker som berører barn. (Publisert 04.03.2008)

Barneombudet får mange henvendelser angående oppholdstillatelse for barn. I flere av disse sakene foreligger det uttalelser som sier at en utsendelse vil medføre alvorlige konsekvenser for barnets fysiske eller psykiske helse.

Til tross for dette får mange av disse barna avslag på søknad om oppholdstillatelse.

På bakgrunn av disse henvendelsen har Barneombudet skrevet et brev til Utlendingsnemnda (UNE), som behandler klager på avslag truffet av Utlendingsdirektoretet (UDI). Her stiller Ombudet en rekke spørsmål til UNEs generelle praksis. I brevet blir det blant annet tatt opp:

  • Hva som kreves for at det foreligger sterke menneskelige hensyn på bakgrunn av et barns helsesituasjon
  • Om UNE innhenter en 'second opinion' fra et uavhengig helsepersonell dersom nemnda er i tvil om hvor alvorlig barnets helsesituasjon er
  • Praksis knyttet til at nemndleder avgjør saker alene
  • Hvordan UNE sikrer at barn blir hørt i tråd med barnekonvensjonens artikkel 12
  • Hvordan UNE sikrer at omsorgspersoner i hjemlandet faktisk er tilgjengelige og har evne og ønske om å gi omsorg til barnet
Dette og flere spørsmål er stilt i brevet til Utlendingsnemnda.

Barneombudet fikk et svarbrev fra UNE med ønske om flere opplysninger. Vårt brev tilbake er unntatt offentlighet fordi det inneholdt sensitive opplysninger. Under kan du derfor lese Barneombudets opprinnelige brev til UNE og svarbrevet fra UNE på det andre brevet Ombudet skrev.

Oppdatert: 29.04.2009 16:27


Utviklet av Renommé Communication