seksjon_hoyre.jpg
tips en venn
utskrift

Klage på elevmedvirkning?

Det høres kanskje rart ut, men du har rett til å klage på at du ikke får si din mening. Du har krav på å få være med å bestemme. Det står nemlig i opplæringsloven.

Elever kan altså klage på mangel på elevmedvirkning. Kanskje er det nettopp klager fra elevene som skal til for at det skal bli bedre på din skole.

Det er i grunnen logisk. Hvis rektor aldri får høre om det, hvis klageboksen til og med er tom - ja det er vel alt i orden på skolen? Eller?

Du kan klage på at elevrådet ikke fungerer slik det skal. Og det kan f.eks være av følgende årsaker:

  • at lærer som skal lede elevrådet ikke tar det på alvor
  • at elever ikke får informasjon om viktige saker
  • at rektor "overprøver" elever eller nekter enkelte elever de ikke liker å bli valgt som elevrepresentanter.
  • at elevene gir opp fordi de ikke kan gjenkjenne sine uttalelser i skolens dokumenter, eller får sakene så sent til at de kan gjøre noe fra eller til

Men en kan også klage på at skolen ikke har skolemiljøutvalg eller andre organ som er lovpålagt.


Når du klager så kan du henvise til bestemmelsene om elevorgan og deltagelse i opplæringsloven og barnekonvensjonen.

Barneombudet jobber med en klagemal som gjøres tilgjengelig her snart.

Oppdatert: 04.06.2010 13:07


Utviklet av Renommé Communication