seksjon_hoyre.jpg
tips en venn
utskrift

Høring om føring av fravær og førstegangsvitnemål (23.04.2010)

Barneombudet er kritisk til forslaget om at elever skal få redusert antall fraværsdager grunnet sykdom eller politisk arbeid fra 14 til 10 dager. Videre ber Barneombudet om at fravær som gjelder samfunnsoppgaver ikke skal registreres som fravær, men gi tilleggspoeng.

Se også video nederst på siden


BARNEOMBUDET

Utdanningsdirektoratet

Postboks 2924 Tøyen

0608 OSLO

Deres ref:

Vår ref:

Saksbeh:

Arkivkode:

Dato:

10/00712-4

Janicke Sæther Olsen

520;O;SKB

23.4.2010

Høring om føring av fravær og førstegangsvitnemål

Det vises til høringsbrev fra Utdanningsdirektoratet om forslag til

- skjerpede krav til føring av fravær på vitnemål

- endrede krav til førstegangsvitnemål

Mandat
Barneombudet skal i henhold til lov og instruks arbeide for at barns behov, rettigheter og interesser blir tatt tilbørlig hensyn til på alle samfunnsområder. Ombudet skal særlig følge med på at lovgivning til vern om barns interesser blir fulgt, og at norsk rett samsvarer med de forpliktelser Norge har etter FNs konvensjon om barnets rettigheter. Ombudet skal av egen tiltak, eller som høringsinstans, ivareta barn sine interesser i samband med planlegging og utredning på alle felter, foreslå tiltak som kan styrke barns rettsikkerhet, med mer. Ombudets mandat er begrenset til barn under 18 år.

FØRING AV FRAFÆR

Sammendrag

Barneombudet er kritisk til forslaget om at elever med lovlig fravær grunnet sykdom og politisk arbeid skal få økt det antall fraværsdager som føres på vitnemålet. Ombudet kan ikke se at det å føre et større antall dager på vitnemålet er et egnet tiltak mot frafall.

Barneombudet foreslår at departementet istedenfor innfører et system som gir fordeler til elever som påtar seg politiske verv og samfunnsoppgaver, for eksempel gjennom økt poeng ved opptak vil universitet og høyskoler. Videre anbefaler Ombudet at departementet innfører plikt for skoler til tettere oppfølging av elever med sliter med sykdom og andre personlige forhold, gjennom økt rådgivning og veiledning, økt tilpasning, og bedre medisinsk tilbud gjennom skolehelsetjenesten.

Høringsuttalelse
Barneombudet er kritisk til at Kunnskapsdepartementet foreslår at elever skal få mer fravær ført på vitnemålet. Barneombudet mener at dette forslaget ikke vil avhjelpe problem med frafall, og finner det påfallende at departementet stadig fremmer forslag om sanksjoner istedenfor å fokusere på tiltak som vil motivere til gjennomføring.

Forskjellige standarder

Voksne har IA-bedrifter som gir rett til inntil 8 sammenhengende dager, men maksimalt 24 dager helt udokumentert fravær i løpet av 12 måneder. I tillegg har man rett til fravær på grunn av syke barn og annen sykdom med legeerklæring, uten at det på noen måte vil ramme arbeidstakeren eller bli registrert på noe kompetansebevis. Det er påfallende at en overfor elever velger helt andre virkemidler enn de en tilgodeser voksne. Økt fraværsregistrering i skolen vil etter Barneombudets syn ramme de som er samfunnsengasjerte og de som fra før sliter med mye sykdom. I tillegg fanger man ikke opp elever som er i risikogruppen.

I dag har elever rett til at inntil 14 dagers fravær pga helse- og velferdsgrunner ikke føres på vitnemålet. Dette inkluderer arbeid som tillitsvalgt, politisk arbeid, hjelpearbeid, lovpålagt oppmøte (for eksempel vitneplikt) og representasjon i arrangementer på nasjonalt og internasjonalt nivå. Det vil si at en samfunnsengasjert ungdom egentlig ikke kan være syk i tillegg, uten å få ført fravær på vitnemålet. Å redusere denne fraværsretten til 10 dager fremstår som lite gjennomtenkt, med tanke på barns rett til deltakelse i samfunnet.

Stimulere til mer engasjement, ikke mindre

Barnekonvensjonens artikkel 12 sier at barn og unge har rett til å bli hørt. Barnekomiteen som overvåker staters implementering av Barnekonvensjonen skriver i den generelle kommentaren om artikkel 12 at samfunnet må få til en betydelig økning barn og unges deltakelse. Komiteen presiserer at samfunnet som helhet tjener på økt deltakelse. .

Barneombudet ønsker derfor at kunnskapsministeren legger til rette for at unge i større grad får mulighet til å delta i samfunnet, ikke gir dem færre muligheter, slik dette forslaget effektivt legger til rette for.

Bør skille sykdom og engasjement

Ministeren bør lytte til ekspertene, særlig til Elevorganisasjonen. Fravær som gjelder samfunnsoppgaver bør ikke registreres som fravær, men heller gi tilleggspoeng. Sykefravær bør følges opp på den måten arbeidslivet har klart, med tilrettelegging og tilpasning slik at flere kan komme seg gjennom skolen og få fullverdig kompetanse.

Om FAFO-rapporten

Barneombudet er kritisk til forenklede slutninger som fremkommer av FAFO-rapporten "Gull av gråstein" - Tiltak for å redusere frafall i videregående opplæring. Her går det frem at fravær øker sjansene for frafall. Forfatter Hernes skriver blant annet:

"Samtidig har fristelsene til å være borte fra skolen økt sterkt de siste tiårene, og av flere grunner. Når foreldre jobber, kan elevene i langt større grad råde grunnen alene hjemme. De har bedre økonomi og kan ta ut fritiden sin "på byen". Og ikke minst er hjemmene slik utstyrt at de øver en tiltrekning som skolen med dens krav om arbeid og innsats ikke kan møte: det er nok å nevne tilgangen til sosiale nettverk eller spill på internett."

(Hernes, 2010, s.66).

Barneombudet synes det er underlig at en trekker en slik sammenligning, og setter spørsmålstegn ved forfatterens innsikt i skoleelevers hverdag. Innspill til Barneombudet tilsier ikke at sosiale medier og spill er utslagsgivende for om en slutter på videregående skole, men at det er en rekke andre alvorlige faktorer som ligger bak. Det er også liten grunn til å anta at elever som er i en prosess der de vurderer å slutte på dette tidspunkt i første rekke er opptatt av det antall fraværsdager som vil stå på vitnemålet. Vi mener at fokuset bør rettes mot voksnes ansvar for å følge opp barn som er i risikosonen, og at departementet heller enn straff og sanksjoner bør sette inn energien på å finne årsakene til frafall og foreslå tiltak mot disse.

Skolen skal følge opp elevene. De skal følge med på hvem som er til stede og hva som er årsaken til fravær. Men å benytte vitnemålet til å eksponere syke elever, eller å fremheve fraværet for de samfunnsengasjerte elevene, er ikke etter Barneombudets syn et egnet tiltak mot frafall.

Invitasjon til kunnskapsministeren

Barneombudets har dannet en ekspertgruppe på frafall for å få fram ungdommers eget syn. I ekspertgruppen sitter en gruppe unge mennesker som har erfaring med et vanskelig og delvis avsluttet skoleløp. Frafallsgruppen vil presentere sine erfaringer og råd overfor Kunnskapsministeren i møte 20. mai 2010. Barneombudene anbefaler at tiltak retter seg inn mot de erfaringer ungdommen har, slik at en sikrer at tiltak når rett mottaker.

FØRSTEGANGSVITNEMÅL

Høringsuttalelse
Barneombudet anbefaler at departementet utreder muligheten for at flere elever på videregående skole gis mulighet for å splitte opp og ta utdanningen over lenger tid enn 3 år, og likevel motta førstegangsvitnemål.

Med vennlig hilsen

Reidar Hjermann

barneombud

Janicke Sæther Olsen

Seniorrådgiver

Oppdatert: 23.01.2011 21:25



Høyringssvaret på nynorsk:

Høyring om føring av fråvere og førstegongsvitnemål (Nynorsk)

Les mer

Utviklet av Renommé Communication