seksjon_hoyre.jpg
tips en venn
utskrift

Endringer i barnehageloven som følge av ny formålsbestemmelse (11.01.2010)

I dette høringssvaret har Barneombudet ingen store innvendinger, men ønsker å fremheve det positive i at eventuelle unntak fra hovedreglene i barnehageloven skal fremgå av vedtektene.

BARNEOMBUDET

Kunnskapsdepartementet

Postboks 8119 Dep

0032 OSLO

Deres ref:

Vår ref:

Saksbeh:

Arkivkode:

Dato:

09/01975-2

Anette Storm Thorstensen

008;O;BO

11.1.2010

Høring: Endringer i barnehageloven - endringer i barnehageloven som følge av ny formålsbestemmelse.

Det vises til høringsforslag om endringer i barnehageloven med høringsfrist 15.01.10.

Barnombudet har ingen store innvendinger til høringen, men ønsker å fremheve det positive i at eventuelle unntak fra hovedreglene i barnehageloven skal fremgå av vedtektene. Barnehagens vedtekter er et viktig instrument for informasjon til foreldre.

Barneombudet støtter departementets forslag om at bhg.l. § 3 blir stående, da den har en viktig signaleffekt og bidrar til å informere foreldre generelt om deres plikt til å lytte til barns mening jfr. BK artikkel 12.

Barneombudet mener at det er viktig at barnehageloven overholder regler i Menneskerettighetsloven artikkel 9 og ber departementet se på denne bestemmelsen opp mot forslag til ny barnehagelov § 1 a, 2.ledd.

Med vennlig hilsen

Reidar Hjermann

Barneombud

Anette Storm Thorstensen

seniorrådgiver

Oppdatert: 09.04.2010 10:13


Utviklet av Renommé Communication