Åpen høring i Stortinget om å starte arbeidet med et forbud mot spilleautomater
Barneombudet takker for muligheten til å gi vår mening om pengespillautomater.
Barneombudet får inn henvendelser fra unge og voksne som mener de har problemer med spilleautomatene. Unge mennesker under 18 år har behov og rett på ekstra beskyttelse. Dette følger generelt av FNs barnekonvensjon.
Generelt vil Barneombudet fremheve at pengespill blant unge er svært vanlig. 3 av 4 ungdommer har spilt på pengespill i løpet av ett år. Å spille hver uke er imidlertid mer sjeldent.
Barneombudet har gjennom mange år vært opptatt av pengespillproblematikken. Vi har støttet forslag om innføring av 18 års grense for spill på automater, nedsatt lydstyrke på automatene og vi har støttet forslag om å hindre seddelbruk på automater. Barneombudet har vært fornøyd med innføring av de endringer som er innført, men vi spør oss stadig vekk om dette er tilstrekkelig. Vi vet at overholdelse av 18-års grensen er meget variabel og tilbakemeldinger fra barn og unge til Barneombudet viser at det er ikke vanskelig for de unge å få tilgang til pengespillautomater.
NOVA hadde en stor undersøkelse på oppdrag av Lotteritilsynet i 2003. Den omfattet 12 000 ungdommer på ungdomsskoler og videregående skoler. Der kom det frem at til tross for aldersgrensen på gevinstautomater var slikt spill like vanlig for barn over 18 som under 18 år. På bakgrunn av problemer med overholdelse av 18-årsgrensen i butikker og kjøpesentre, har Barneombudet også støttet forslaget om at pengespillautomater skal plasseres i spillehaller med vakter.
Barneombudet ønsker seg 18-årsgrense på alle typer pengespill. Dette inkluderer også Norsk Tipping sine spill som for eksempel Lotto. Vi mener barn ikke skal bruke penger på pengespill. Barn skal heller ikke vende seg til at det er denne måten man tjener penger på. Pengespill bidrar til tap av penger. Hadde alle vunnet, ville ikke spillene eksistert.
Barneombudet er også kritisk til NRK og Norsk Tipping i deres markedsføringen av pengespill. De har vinnertrekning midt i beste sendetid kl. 20.00 på lørdag i statskanalen NRK. Et tidspunkt da mange familier sitter foran TV-skjermen. Norsk Tipping sier de selger håp, ikke pengetap.
Barneombudet er primært bekymret over barn og unges eget pengespill. Mye informasjon kan tas frem fra Nova undersøkelsen, men i dag ønsker vi å fokusere på hvilke konsekvenser spilleproblemer blant ungdom gir.
Det er vist at ungdom med spilleproblemer oftere begår lovbrudd, har nedsatte skoleprestasjoner og har mer problemer med illegale rusmidler og rus generelt. Det er også funn som tyder på at det er sammenheng mellom spilleproblemer og mental helse i betydningen depresjon, ensomhet, mobbing og selvmordstanker. I følge undersøkelsen er det mye som tyder på at ungdom med spilleproblemer får forstyrret sin sosiale, relasjonelle, og økonomiske situasjon. (Utenlandsk undersøkelse)
Barneombudet har fått inn meldinger som sier det litt enklere. "Pengespill ble min inngang til kriminalitet fordi jeg spilte bort de pengene jeg fikk av mor og far til ny bukse. Da måtte jeg stjele buksa."
Det er mange og alvorlige konsekvenser.
Hvor mange barn er det da i Norge som har pengespillproblemer?
Det kan brukes forskjellige definisjoner av pengespillproblem, men i følge Novas rapport basert på tall for 2002 kan vi si at det er mellom 11 - 20.000 barn i Norge som har pengespillproblem. Når vi da også vet at det ikke finnes mange behandlingstilbud til barn og unge med dette problemet er det alvorlig.
At spillemulighetene er der ungdom ferdes, er en miljømessig risikofaktor. NOVA-rapporten Barneombudet henviser til heter "Underholdning med bismak" Ungdom og pengespill.
Voksne spilleavhengige:
Barneombudet stiller seg også positiv til forbud mot pengespillautomater av hensynet til barn og unge med foreldre som har et pengespillproblem.Familieforsørgere som er spilleavhengige bringer familien ut i store problemer. De vet selv hvorfor problemene oppstår, og deres problem blir enda større. Psykiater Hans Olav Fekjær sier i boken sin "Spillegalskap" at ikke i noen gruppe han har møtt har han sett så mye desperasjon, så mye knust selvrespekt og så sterke selvmordstanker som hos spillere og deres familier.Det gjør noe med en oppvekst i en så problemfylt familie, både økonomisk og sosialt.Enkeltmenneskers skjebne i denne sammenheng er store og dypt alvorlige.
Ved konstruksjon av pengespillautomater er det benyttet psykologiske kunnskaper i utformingen av maskinenes utseende, bruk av farger, lys og lydsignaler for å gjøre dem attraktive. Ønsker vi dette i det offentlige rom?
I Fekjærs bok er et tema: hvilken effekt har politikken på skadevirkningene. Det vises til undersøkelser fra forskere i Louisiana som viste at jo strengere regulering, jo færre problemer.
Dette gir håp for dagens dokument 8-forslag.
Barneombudet ser imidlertid en fare ved å fjerne alle spilleautomater. Faren er at det skjer en økning i spill på Internett. Det er spesielt poker som nå representerer faren.Pokerspill på nett forutsetter bankkort som unge normalt ikke kan få før de er 18 år.Barneombudet mener det må gjøres betydelige grep for å begrense nettpoker med de problemene dette kan føre med seg. Myndighetene må jobbe internasjonalt med denne problemstillingen.
Den amerikanske kongressen vedtok lørdag en lov som gjør det ulovlig for banker og kredittkortselskaper å overføre penger til spillesteder på nettet. Dette gir håp for andre nasjoner.
Barneombudet ser positivt på foreliggende forslag og støtter det.
Oppdatert: 08.03.2008 16:15


