Forskrift om kommunens oppgaver etter lov om barneverntjeneste
Barne- og familiedepartementet
Postboks 8036 Dep
0030 OSLO
|
Deres ref: |
Vår ref: |
Saksbeh: |
Arkivkode: |
Dato: |
|
AST |
008 |
12.10.2005 |
Høringssvar: Utkast til forskrift om kommunens oppgaver etter lov om barneverntjeneste
Barneombudet ser det som positivt at det ved utarbeidelse av forskrift om internkontroll for kommunens oppgaver etter lov om barneverntjenester er tatt utgangspunkt i forskrift om internkontroll i helse og sosialtjenesten. Dette kan medføre en felles holdning og kunnskap om internkontroll som et viktig redskap for god drift av virksomheten.
Ved innføring av internkontroll i det kommunale barnevernet ble også antall tilsyn fra fylkesmannen redusert. Det ble begrunnet med at god internkontroll bidrar til økt rettsikkerhet for brukerne og mindre behov for tilsyn.
Barneombudet mener internkontroll kan være et godt redskap for rettsikkerhet i barnevern-tjensten, men det forutsetter at alle ansatte har kunnskap om, og et aktivt forhold til, intern-kontrollsystemet. Det er derfor positivt at departementet skal utarbeide en veileder og at kommunene skal få tilbud om opplæring og veiledning.
Fylkesmannen ufører det viktige tilsynsansvaret og er det sentrale tilsynsorgan i kommunene.
Fylkesmannens tilsyn er viktig for at barns rettigheter til hjelp etter barnevernloven blir ivare- tatt. Fylkesmannens tilsyn må derfor inkludere tilsyn med kommunens internkontrollsystem slik at avvik derfra registreres og følges opp av tilsynsmyndigheten. Fylkesmannen utfører en sentralt og viktig oppgave gjennom tilsyn og veiledning til kommunene.
|
Med vennlig hilsen |
|
|
Reidar Hjermann |
|
|
barneombud |
Anette Storm Thorstensen |
|
rådgiver |
Oppdatert: 08.03.2008 16:43


